plc na lopate - ROP servis

Priemyselný servis pre Vaše zariadenia
Prejsť na obsah
Ukážka z mojej pripravovanej knihy "PLC na lopate" určenej začiatočníkom v programovaní PLC systémov.

Keď som v roku 1997 po prvý krát videl plastovú krabičku krémovej farby s nápisom Siemens, z ktorej (alebo do ktorej?) viedlo množstvo vodičov, vôbec som netušil o čo ide. A nemal som okolo seba nikoho, kto by mi to povedal. Vlastne, môj kolega mi povedal iba toľko, že je to „nejaké relé“ a že tomu on nerozumie. To bola moja prvá praktická „skúsenosť“ s PLC systémom. Až o tri roky neskôr sa mi podarilo dostať do partie ľudí, ktorí už o tom niečo vedeli a boli schopní a ochotní sa podeliť o svoje vedomosti (a za to som im vďačný). Neskôr ma môj zamestnávateľ poslal na základné školenie, ktoré trvalo päť dní a ja som po jeho skončení dostal do rúk certifikát o tom, že viem konfigurovať a programovať PLC systém S5. Bolo že to radosti. Veď som mal potvrdené čierne na bielom, že som PLC profesionál. Po pár dňoch praxe som zistil, že všetko je inak a to, že sa dokážem pripojiť ku PLC systému a naprogramovať aplikáciu, ktorá po stlačení tlačidla rozsvieti žiarovku, má od profesionality veľmi ďaleko. Vtedy som pochopil, že som iba na začiatku dlhej cesty. A to, že tá cesta bude veľmi dlhá, chápem dodnes, pretože cesta pokračuje aj po viac, ako 20. rokoch. Toľko sa venujem automatizácií a stále sa učím nové a nové veci. Dnes som však už schopný a ochotný podeliť sa o vedomosti, ktoré som za tie roky získal. Tak, ako to kedysi urobili moji kolegovia. A aj to je jeden z dôvodov vzniku tejto knihy. Mnoho rokov som pracoval v spoločnostiach na pozícii PLC špecialista. Náplňou mojej práce bolo udržiavanie a vylepšovanie výrobných zariadení po automatizačnej stránke. Bol som niečo ako podpora tímu údržby. Mojou zodpovednosťou bolo to, aby výrobné zariadenia fungovali tak, ako majú a aby nevznikali zbytočné prestoje, ktoré potom spoločnosť stoja nemalé peniaze.
Jednou z mojich povinností bolo aj prijímanie nových pracovníkov na oddelenie údržby. Okrem iného títo adepti mali mať základné znalosti z binárnej logiky. Základnými znalosťami bolo myslené to, čo je to bit, byte, AND, OR, NOT (ak to neviete ani vy, tak sa to v tejto knihe dozviete). Väčšina záujemcov o túto pozíciu mala v životopise uvedené praktické skúsenosti z programovania PLC systémov. Ale pri pohovoroch pohoreli na týchto základoch. A to mi veľmi pripomenulo moje začiatky. Tiež som bol presvedčený, že všetko viem a nevedel som nič.

Toto je teda ďalší dôvod, prečo táto kniha vznikla. Aby pomohla záujemcom o prácu technika naštartovať svoje vedomosti tak, aby boli naozaj schopní samostatne navrhnúť, vytvoriť a oživiť funkčný, automaticky riadený systém a aby porozumeli všetkým súvislostiam. Tieto vedomosti im neskôr umožnia jednoduchým spôsobom diagnostikovať aj neznáme zariadenia a pomôžu im na tej dlhej ceste, ktorú budú musieť absolvovať (ak samozrejme chcú) tak, ako ju absolvujem ja už viac, ako 20 rokov.
Róbert Pavlík - ROP servis
Brestové 1416
916 42 Moravské Lieskové
Slovakia
IČO: 11773456
Mobil: +421 910 894 522
E-mail: info@ropservis.sk
Web: www.ropservis.skRóbert Pavlík - ROP servis
Brestové 1416
916 42 Moravské Lieskové
Slovakia
Mobil: +421 910 894 522
E-mail: info@ropservis.sk
Web: www.ropservis.sk
IČO: 11773456
Návrat na obsah